czwartek, 9 kwietnia 2015

CO, GDZIE, KIEDY #2- Wiosennie!


Uwielbiam wiosnę, ponieważ po zimowym maraźmie wszystko budzi się do życia. Sfera kultury również ożywa. Także zamiast narzekać, ruszajmy w miasto, bo trochę dobrej sztuki to według mnie jeden z lepszych sposobów na pokonanie wiosennego przesilenia.

WYDARZENIA (Warszawa)
21. Festiwal Filmowy WIOSNA FILMÓW w kinie Praha i kinie Apolonia od 10 do 19 kwietnia - to nie tylko świetnie dobrany repertuar, dzięki któremu możemy nadrobić filmowe zaległości i przypomnieć sobie ulubione produkcje minionego roku, ale też okazja by zobaczyć pokazy przedpremierowe. Akcja z każdym rokiem rozszerza się- teraz potrwa dwa dni dłużej, odbędzie się w dwóch kinach, a w jego ramach zobaczymy przegląd filmów węgierskich. Tradycyjnie już zaplanowane są spotkania z twórcami i program edukacyjny Strefa Scenarzysty. Zaprezentowane zostaną filmy, które zostały docenione na międzynarodowych festiwalach ("Birdman", "Cuda", "Plemię", "Jestem Femen"), spotkały się z ciepłym przyjęciem publiczności i krytyków( "Feniks", "Mój kuzyn Zoran", "Dzikie historie", "We Are The Best!"), nie zabraknie również polskich akcentów ("Ida", "Bogowie", "Body/Ciało"). Kusi niezwykle atrakcyjna cena biletów- tylko 7 zł za seans. Więcej informacji i pełen program znajdziecie na stronie festiwalu.

II Warszawska Wymiana Książek- czyli wielka akcja bookcrossingowa, którą zaplanowano na 18 i 19 kwietnia w Nic Podobnego (ul. Sienna 87). Aby wziąć w niej udział, wystarczy przynieść książki, czy nawet komiksy, których juz nie będziemy czytać i zabrać równą liczbę nowych książkowych nabytków do domu. Pamiętajmy o ważnej niepisanej zasadzie: wymieniamy tylko takie książki, które sami chętnie byśmy wzięli. Dokładne informacje na Facebooku.

Trochę z innej beczki, ale uważam, że projekt wart jest rozpowszechniania:11 kwietnia będą miały miejsce Targi Mała Czarna 42+, specjalnie dla kobiet tzw"plus size", czyli po prostu pań, które mimo paru dodatkowych kilogramów chcą dobrze czuć się ze swoimi krągłościami. To okazja do znalezienia idealnej sukienki na wiosnę i lato, bo właśnie ta część garderoby będzie dominować. Oprócz wystawców odzieży organizatorzy zapowiadają także parę niespodzianek. Szczegóły tutaj.
.
Dzień Wolnej Sztuki (18 kwietnia o 12.00)- ogólnopolska akcja mająca na celu przybliżenie uczestnikom sztuki. Prawdziwe przybliżenie, bo mądrzy ludzie obliczyli, że przeciętnie podczas godzinnej wizyty w galerii lub muzeum spędzamy przy każdym dziele zaledwie 8 sekund. A gdyby tak poświęcić ten czas na skupienie się tylko na pięciu wybranych pracach i wycisnąć wiedzę o nich i swoją interpretację jak cytrynkę? Na tym właśnie polega Dzień Wolnej Sztuki, którego organizatorzy stawiają na jakość patrzenia, a nie bezrefleksyjne przebieganie wzrokiem po kilkudziesięciu obrazach. Pomogą nam tego doświadczyć wykwalifikowani edukatorzy muzealni, będzie okazja do rozmowy i podzielenia się swoimi refleksjami. Tutaj lista wszystkich instytucji biorących udział w inicjatywie.

3 X PREMIERA
1. Książka: Tom Hodgkinson- Stary wspaniały świat, wyd. W.A.B. (premiera 22.04.2015)- niezwykle rzadko czytam poradniki, ale ten wydaje się być inny, a może po prostu przyciągnęła mnie wielce obiecująca zapowiedź odkrycia stylu życia "wolnego od pośpiechu i stresu ". W dużym stopniu to prawda, że we wcześniejszych epokach istniała chyba większa refleksja na temat tego, jak doceniać życie takim, jakie jest. Teraz panuje wśród ludzi ogromna gonitwa za rozmaitymi dobrami. Rady autora są oparte na jego własnych przemyśleniach i praktyce oraz tego co przekazują sławni myśliciele i pisarze. Jestem bardzo ciekawa, co też zawiera skonstruowana przez Hodgkinsona metoda, która miałaby rozwiązać ten wielki problem współczesności.

2. Film: Druga strona muru, reż. Christian Schwochow (premiera 17.04.2015)- film obyczajowy osadzony w realiach Niemiec czasów Muru Berlińskiego, NRD i RFN z perspektywy kobiecej postaci- to wątki, które nieczęsto przewijają się w kinie, co szczególnie mnie zainteresowało. Trzon akcji to ucieczka głównej bohaterki, Nelly, wraz z jej synem właśnie na tytułową drugą stronę muru, gdzie chcą rozpocząć nowe życie i odciąć się od wszelkich problemów, w tym od dwóch tajemniczych śmierci: ojca chłopca i partnera Nelly. Jedak nie jest to takie proste, bo kłopoty i przeszłość zawsze lubią nas gonić . Z tym też będą musieli się zmierzyć Nelly i Aleksiej. 

3. Płyta: Bye Bye Butterfly- Do Come By (premiera 17.04.2015)- z duetu Oli Bilińskiej (Muzyka Końca Lata, Babadag) i Daniela Pigońskiego (ex- Pustki) musi wyjść coś dobrego! Zapowiada się ciekawy, lekko retro album inspirowany..."Boską Komedią" Dantego. Zresztą już oczarowały mnie single "Woman" i tytułowy, eteryczny "Do Come By".

Dajcie znać, czy coś z powyższych propozycji Was zainteresowało. I pozostaje mi tylko życzyć Wam bogatego kulturalnie kwietnia!

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

© Cultural Ways
Maira Gall