środa, 14 stycznia 2015

Jak w prosty sposób stworzyć drzewo genealogiczne?


Pamiętam jak kilka lat temu po mojej okolicy jeździł na rowerze młody mężczyzna. Wędrował od mieszkańca do mieszkańca w poszukiwaniu informacji. Dotarł też do mojej babci. Okazało się, że ów człowiek sporządza drzewo rodowe swojej rodziny, a my jesteśmy jedną z "odnóg". Byłam pod wrażeniem jego pracy i determinacji. Dzieje rodzinne to niby historia, przeszłość, ale moim zdaniem przeszłość najbliższa i warta pielęgnowania.

Każdy z Was również może przy odrobinie wysiłku stworzyć takie drzewko, bynajmniej nie przypominające prac ze szkoły podstawowej :).Wystarczy, że wykonacie kilka następujących kroków przy pomocy strony internetowej MyHeritage.pl


Od czego zacząć?

 • Na początek spróbuj sam/a z pamięci dodać wszystkich członków rodziny. Jeśli nie pamiętasz czegoś co uważasz za ważne, postaw znak zapytania, by później móc do tego wrócić.
 • Czas na pytania! Poproś o pomoc kogo tylko się da: rodziców, ciocie, wujków, a przede wszystkim nestorów rodu. Dobrą okazją jest zagadanie dalszych krewnych podczas jakiejś większej uroczystości rodzinnej.
 • Przejrzyj domowe albumy ze zdjęciami.
 • Jeśli chcesz, możesz wybrać się do urzędu miasta lub gminy skąd pochodzisz Ty i twoi bliscy, a także do parafii. Często takie urzędowe informacje osobowe są przechowywane wiele lat wstecz.
 • Temat Cię wciągnął? Poszukaj w bazach, np.:Program indeksacji aktów stanu cywilnego i metryk kościelnych, spis Powstańców Warszawskich, Genealogia Polska. To tylko kropla w morzu istniejących stron dla szukających swoich korzeni. Wiele wskazówek znajdziesz również na Genealodzy.pl


Dlaczego warto?

 • Jeśli interesujesz się dziejami swojej rodziny, chcesz odkryć byc może fantastyczne opowieści z przeszłości, a przy tym mieć sporo zabawy- to strona dla Ciebie.
 • Wzmacniasz więzi z bliskimi. Na pewno wiele osób, szczególnie starszych, z chęcią powspomina "stare dobre czasy" i poczuje się doceniona, że wykazujemy zainteresowanie historiami z ich życia. To ważne, zebyś słuchał, bo czasem taka jedna anegdota jest warta więcej niź 50 sucho wymienionych nazwisk.
 • Pomysł na prezent. W MyHeritage istnieje możliwość zapisu drzewka w dowolnym układzie w formacie PDF do wydrukowania. Ładnie oprawione jest świetnym upominkiem na rocznicę ślubu lub chociażby zbliżające się dni Babci i Dziadka.


To tyle niezbędnych informacji na start. Zamierzacie stworzyć swoje drzewa genealogiczne w tym portalu? Może już kiedyś próbowaliście?

1 komentarz

 1. Znam ten program:). Mój tata się nim pasjonuje. Zeszłej zimy spędził wiele weekendów grzebiąc w historii rodziny i kompletując drzewo:)

  OdpowiedzUsuń

© Cultural Ways
Maira Gall