piątek, 20 marca 2015

Dotknij Teatru 2015- co zobaczyć?

Autor plakatu: Rene Wawrzkiewicz
Niektórzy teatru się boją, niektórych zniechęca. Bo to niezrozumiałe, bo bilety za drogie. Ale nikt nie może powiedzieć, że nie jest to sztuka w pełni wyjątkowa i z tradycjami, która dziś może nawet wpływać na rzeczywistość będąc głosem tych, którzy wprost wypowiedzieć się nie mogą, odsłaniając to, co ukryte, czego często nie chcemy widzieć. Podkreśla to reżyser teatralny Krzysztof Warlikowski w swoim orędziu z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, który będziemy obchodzić już 27 marca. Stwierdza też, nawiązując do Franza Kafki, że zadaniem teatru jest brać „początek w głębi prawdy i znajdować koniec w niedocieczonym”. Słowa prawdziwe, mocne, ważne, a dotrą one do publiczności i ludzi teatru w aż 22 krajach.

Ten dzień to nie tylko refleksja nad kondycją teatru, lecz także okazja do prawdziwego świętowania, nieraz zetknięcia się z teatrem od zupełnie innej strony, niekoniecznie jako tradycyjny widz. Dla wszystkich miłośników przedstawień teatralnych i nie tylko zostało stworzone w Polsce niezwykłe wydarzenie pod hasłem Dotknij Teatru. W tym roku będzie to tydzień specjalnych, w większości bezpłatnych spektaklów, pokazów i spotkań w 46 miastach. Wszystko to aby zachęcić uczestników do żywego obcowania z teatrem. Poniżej mały przegląd tego, co proponują nam instytucje biorące udział w akcji.

Zaczynamy od Łodzi, bo to tam narodziła się ta niezwykła inicjatywa: Teatr Węgajty przygotował coś dla wymagających, czyli eksperymenty z głosem- Pracownia Głosu Wędrującego, warsztaty „Wielogłos” mające rozszerzyć pojmowanie naszych źródeł i sposobów wypowiedzi oraz spektakl Wielogłos o współczesnych palących problemach takich jak wydarzenia na Majdanie i rozpoczęcie wojny na Ukrainie. Dla twórców jest to pretekst do dyskusji na temat kondycji współczesnego świata i człowieka w nim. I to nie tylko na scenie bo po przedstawieniu będzie okazja do rozmowy. Natomiast Muzeum Kinematografii pokaże zarejestrowane spektakle Tadeusza Kantora, Dom Literatury warsztat dramatopisarski z dramaturgiem Mateuszem Pakułą, Teatr Pantomimy będzie odkrywał przed nami tajniki tej sztuki, a w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych odbędzie się Projekt KISZ- nietypowy spektakl-performance zakładający „pracę w procesie”.

W Warszawie kilka okazji by poczuć się częścią teatru: ciekawe propozycje Teatru Studio, który pokaże nam teatralne zakamarki, do wyboru o 7.00 lub 23.00. Oprócz tego liczne warsztaty dla młodzieży: wokalne, z charakteryzacji, traktujące o pracy rekwizytora lub inspicjenta, oraz specjalne zajęcia przed obejrzeniem spektaklu pt. Rewizor. Pracę teatru od kulis zaprezentuje też Teatr Narodowy, Teatr TR zaprasza zaś na otwarte warsztaty związane z najnowszym spektaklem Męczennicy. Polecam też przedstawienie 4 x Czechow studenckiego Teatru Politechniki Warszawskiej, tworzonego przez młodych, zdolnych i ambitnych ludzi.
fot. T. Tarnowski/Teatr PW
Narodowy Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie przygotował pokazy sceniczne związane z... prawem i sądownictwem, a także koncert grupy inspirującej się twórczością Adama Mickiewicza i dwa spektakle, w tym premierę Sprawa Gorgonowej i specjalnej cenie 15 zł. W Poznaniu będzie okazja do spotkania z aktorami kultowego Teatru Ósmego Dnia. Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu zaprasza na dzień otwarty oraz warsztaty dla dorosłych „ABC Teatru”.

UWAGA! Jeśli coś Was zainteresowało, koniecznie sprawdźcie czy na dane wydarzenie obowiązują zapisy lub wcześniejsza rezerwacja. Przypominam też, że opisane wyżej akcje to tylko mały i subiektywny wycinek tego, co macie do wyboru w ramach tej ogólnopolskiej inicjatywy.  Niezbędne informacje i harmonogram dla wszystkich miast uczestniczących znajdziecie na stronie internetowej Dotknij Teatru.


Dajcie znać czy coś przykuło Waszą uwagę i życzę udanych obchodów Dnia Teatru!

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

© Cultural Ways
Maira Gall