środa, 31 sierpnia 2016

Co jest najważniejsze w nauce języków obcych? + Lista 35 źródeł do nauki języków


Inny język to inna wizja życia”. Te słowa Federico Felliniego mogą stanowić motyw przewodni dzisiejszego wpisu. Chyba niż już nie wątpi, że dwujęzyczność jest ważna, ale co jest ważne żeby poznać nowy język? Poniżej możecie przeczytać kilka wskazówek, jak uczynić naukę języka bardziej skuteczną i przyjemniejszą. A jeszcze niżej mała niespodzianka.

 1. SYSTEMATYCZNOŚĆ:
  Bez tego niestety postępy nigdy nie będą widoczne. Nauka języka musi się stać Twoim nawykiem. Choćby to miało być 15 czy 30 minut powtórek czy innej formy kontaktu z językiem, staraj się codziennie wyznaczyć sobie czas "językowy".
 2. ZAJDŹ DLA SIEBIE MOTYWACJĘ:
  Dziś nie posługując się co najmniej jednym językiem trudno jest funkcjonować w realiach współczesnego świata. Chcesz wyjechać na wymianę albo na wakacje i móc swobodnie się porozumiewać? Język obcy będzie Ci potrzebny w pracy? Właściwie każdy powód jest dobry. Byleby był Twój, więc warto odpowiedzieć sobie szczerze na pytanie: dlaczego chcę się uczyć nowego języka? Co chcę przez to osiągnąć? Kierując się odpowiednią motywacją, łatwiej Ci będzie wykonać następny krok w postaci wyznaczenia sobie celów i planu działania.
 3. BAW SIĘ DOBRZE:
  Najprostszym sposobem na czerpanie radości z nauki języka jest chyba po prostu robienie tego co się najbardziej lubi....tylko, że w tym języku. Jeśli lubisz muzykę, słuchaj zagranicznych piosenek i spróbuj wyłapywać słówka lub czytaj i samodzielnie tłumacz ich teksty. Znajdź książkę, którą chcesz przeczytać, a która nie jest dostępna po polsku. Jeśli jesteś na poziomie początkującym, fajną opcją są różne quizy i gry.
 4. ZANURZENIE:
  Kontakt z żywym językiem, wręcz rzucenie się na głęboką wodę w środowisko obcojęzyczne, to druga szczególna kwestia, bez której pogłębianie znajomości języka i umiejętności komunikowania się w nim jest znacznie utrudnione. Gdy mieszkasz za granicą, właściwie nie ma problemu. A gdy zostajesz w Polsce? Czytaj, słuchaj, pisz i mów w języku obcym. Używaj go najczęściej, jak tylko się da. Zmień język interfejsu Facebooka, załóż dziennik, w którym będziesz pisać krótkie notatki, znajdź sobie native speakera do konwersacji albo umów się ze znajomymi na English Day.
 5. UROZMAICENIE:
  Zmieniaj co jakiś czas materiały i metody jakich używasz. Znudzenie niewątpliwie jest zagrożeniem dla motywacji do nauki i jej efektywności. W internecie można znaleźć wiele różnorodnych pomocnych stron i aplikacji, które pomogą przełamać rutynę.

I tu wspomniana niespodzianka dla Was. Przygotowałam w PDF listę 35 naprawdę różnorodnych źródeł, które możecie znaleźć w sieci, a mogą się one okazać przydatne w nauce języka obcego. Jedne są dobrze znane, inne mniej, ale myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.


Na koniec pamiętajcie, że poznawanie nowego języka, to naprawdę bardzo indywidualna kwestia, trzeba znaleźć dla siebie złoty środek i warto też....trochę poeksperymentować :)

Post powstał w ramach akcji Wakacyjne Wyzwanie Językowe na blogu Blue Kangaroo.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

© Cultural Ways
Maira Gall